Zpět na hlavní stránku
 Zpět na hlavní stránkuZpět na hlavní stránku   FAQFAQ    HledatHledat    Seznam uživatelůSeznam uživatelů     RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy    PřihlášeníPřihlášení 

biopsie jater
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Hepatitida C -> Hepatitida C
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Anonymní

PříspěvekZaslal: 03.11.2010, 11:16 hod    Předmět: Citovat

Já se z biopsie jater vrátil před chvílí. Po injekci ihned následoval zákrok - ten mi přišel více nepříjemný než samotná injekce, ta sice malinko pálí, ale nepříjemné při samotném zákroku bylo takové škubnutí v jeden okamžik (dle mě v moment kdy se odebíral vzorek), kdy jsem trhnul celým tělem a po játrech jsem cítil takovou nepříjemnou "tlakovou vlnu". Po zákroku jsem si malinko připadal jako invalida, při pohybu či větším nádechu to trochu bolelo. Ležel jsem hodinu na pravém boku, místo zásahu nekrvácelo a tlak byl dobrý, tak mě po hodině pustili domů. Zpočátku jsem se jen opatrně zvedal z lůžka i se pohyboval, ale autem jsem se po té hodině zcela v pohodě dopravil sám domů. Teď cca po 2,5 hod po zákroku sedím u PC a cítím se v pořádku, jen s tím pohybem to dnes nebudu přehánět...Podotýkám, že jsem byl na zákroku v pražském IKEMu, doktor byl velice příjemný. Celkově vzato, není se opravdu čeho bát, sice to trochu zabolí a po zákroku člověk není zcela fit - přeci jen je to zásah do těla - ale jak to někdo už srovnával, vrtání bolavého zubu je daleko více nepříjemné...
Anonymní

PříspěvekZaslal: 02.12.2010, 09:57 hod    Předmět: Re: biopsie jater Citovat

she81 napsal:
Ahoj, mohl by mi někdo říct, jak moc je nepříjemná biopsie jater? Mám na ní jít po novém roce a mám z toho celkem strach. Díky.

já mám jít po novém roce taky 5.1.2011 mám jít na krev a pak mi dají vědět kdy nastoupím na zákrok.mám taky strach.at ti to dobre dopadne.nataša
Hepatikc

PříspěvekZaslal: 16.12.2010, 11:14 hod    Předmět: Biopsia Citovat

Zbytočné vyšetrenia treba každopádne odmietnúť. Na začatie liečby HCV je signifikantné dokázanie vírusovej nálože v krvi. Zdravotný stav pečene sa dá nepriamo určiť z hepatálok, príp. bezbolestným vyšetrením pomocou TE.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Site Admin

PříspěvekZaslal: 16.12.2010, 13:47 hod    Předmět: Re: Biopsia Citovat

Hepatikc napsal:
Zbytočné vyšetrenia treba každopádne odmietnúť. Na začatie liečby HCV je signifikantné dokázanie vírusovej nálože v krvi. Zdravotný stav pečene sa dá nepriamo určiť z hepatálok, príp. bezbolestným vyšetrením pomocou TE.

Provedení jaterní biopsie před léčbou není vždy nezbytné. Jaterní biopsie však dokáže zjistit stav jater a je v tomto směru nahraditelná jinými metodami pouze částečně. Například vztah mezi výsledky jaterních testů (hepatálky) a stavem jater není tak přímočarý, jak se dříve myslelo.
Hepatikc

PříspěvekZaslal: 17.12.2010, 11:37 hod    Předmět: Biopsia? Citovat

Myslel som si, že sa bavíme o nutnosti biopsie pri liečbe HCV... V prípade HCV je ÚPLNE zbytočná. Liečba infekcie spočíva v trvalej eradikácii vírusu z krvného séra. Ak sa pozrerám na vec z ekonomického hľadiska, lekári túto metódu budú považovať v prípade liečby HCV za potrebnú dovtedy, pokiaľ ju budú zdravotné poisťovne preplácať.
Častokrát som počul FÁMU, že práve poisťovne POŽADUJÚ výsledky z biopsie, hoci poisťovňa prvoliečbu odsúhlasí aj pri negatívnom náleze (F0), i pri kompenzovanej cirhóze (F4).
Len pre poriadok, biopsiu ako diagnostickú metódu NEZATRACUJEM, ak je nutná pri iných závažných ochoreniach (karcinómu, chromatózach rôzneho druhu a pod.) alebo pri predtransplantačných vyšetreniach.
Pri liečbe infekcie HCV na miskách váh prevažujú negatíva nad prínosmi z tejto diagnostickej metódy. Tupá ihla prechádza cez mnohé telové vrstvy (koža, svalovina, nervové dráhy a vnútorné obaly dutiny brušnej...), pričom každá jedna môže byť zákrokom poškodená. Niektorí lekári sa dokonca na prvý krát ani do játer netrafia (alebo sa vzorka na ihlu nenalepí) a biopsia sa musí opakovať. V tom prípade je to ešte bolestivejšie a traumatizujúce.
Petr
Site Admin

PříspěvekZaslal: 17.12.2010, 20:31 hod    Předmět: Re: Biopsia? Citovat

Hepatikc napsal:
Myslel som si, že sa bavíme o nutnosti biopsie pri liečbe HCV... V prípade HCV je ÚPLNE zbytočná. Liečba infekcie spočíva v trvalej eradikácii vírusu z krvného séra. Ak sa pozrerám na vec z ekonomického hľadiska, lekári túto metódu budú považovať v prípade liečby HCV za potrebnú dovtedy, pokiaľ ju budú zdravotné poisťovne preplácať.
Častokrát som počul FÁMU, že práve poisťovne POŽADUJÚ výsledky z biopsie, hoci poisťovňa prvoliečbu odsúhlasí aj pri negatívnom náleze (F0), i pri kompenzovanej cirhóze (F4).
Len pre poriadok, biopsiu ako diagnostickú metódu NEZATRACUJEM, ak je nutná pri iných závažných ochoreniach (karcinómu, chromatózach rôzneho druhu a pod.) alebo pri predtransplantačných vyšetreniach.
Pri liečbe infekcie HCV na miskách váh prevažujú negatíva nad prínosmi z tejto diagnostickej metódy. Tupá ihla prechádza cez mnohé telové vrstvy (koža, svalovina, nervové dráhy a vnútorné obaly dutiny brušnej...), pričom každá jedna môže byť zákrokom poškodená. Niektorí lekári sa dokonca na prvý krát ani do játer netrafia (alebo sa vzorka na ihlu nenalepí) a biopsia sa musí opakovať. V tom prípade je to ešte bolestivejšie a traumatizujúce.

Ano, mluvíme o použití jaterní biopsie před léčbou hepatitidy C. Provedení jaterní biopsie před léčbou není vždy nezbytné. Jaterní biopsie však dokáže zjistit stav jater a je v tomto směru nahraditelná jinými metodami pouze částečně.

Nemyslím si, že se jedná o českou či slovenskou specialitu. To co zde uvádím vychází z oficiálních doporučení různých odborných grémií. Konkrétně:

AASLD (Americká asociace pro studium jaterních chorob):
Hepatology. 2009 Apr;49(4):1335-74. : Diagnosis, management, and treatment of hepatitis C: an update.

Kanada - doporučené postupy
Can J Gastroenterol. 2007 Jun;21 Suppl C:25C-34C. : Management of chronic hepatitis C: consensus guidelines.
Lee

PříspěvekZaslal: 19.12.2010, 17:45 hod    Předmět: Bez biopsie Citovat

Ja se biopsii vyhnula uplne.Nejdriv byly samozrejme kompletni krevni testy, z kterych se zjistilo ze mam pouze 2930 jednotek viru.mela jsem v poradku i jaterni testy, krevni obraz, vsechno.Takze se Dr. rozhodla mne na biopsii neposilat.Byla jsem pouze na celkovem ultrazvuku brisni dutiny (jatra, ledviny atd) a dale na specialnim pristroji Fibroscan. Lehnete si a k jatrum vam to prilozi a pak asi desetkrat jakoby "vystreli" takovy cudlik. Vubec to neboli, protoze je to neinvazivni metoda, pouze povrchova, zjistuje se tim pripadna fibroza jater. Hodne jsem si oddechla, biopsie byla dalsi z veci, z kterych jsem mela strach.Ovsem nebylo to moje rozhodnuti, tezko rict, jak by to dopadlo, kdybych se s nekym o tomhle chtela dohadovat, ze na ni nechci...
Anonymní

PříspěvekZaslal: 15.02.2015, 17:20 hod    Předmět: Re: já Citovat

já napsal:
ahoj,
já jsem biopsii odmítla.
Po tom všem, co jsem si našla na netu jsem zjistila, že biopsie, teda co se léčby týče, vlastně k ničemu není. To jestli tě terapie vyléčí nebo ne ti biopsie neukáže. Podle mě jde jen o standardní postup doktorů. Mají to napsané v příručkách a tak to dělají. Zkuste mi říct sami všichni, kdo jste na ní byli, co Vám vlastně po tom řekli. Co se léčby týče určitě nic. Podle mě by na to měli jít tak maximálně lidi, kteří mají HCV prokazatelně již opravdu řadu let či řadu měsíčů či let mají zvýšené jaterní testy. Ovšem měli by podle mě čekat opravdu jen odpověď ve smyslu jak hodně mají poničené játra. Nic víc jim to nedá.

Můj doktor mi sám řekl, že biopsii požaduje pojišťovna. Prý při podrobném přezkoumání, jakmile má platit za léčbu, zkoumá proč se biopsie nedělala. Asi chce ušetřit Sad Můj doktor říkal, že se on sám podepsal pod mnoho článků, kde se píše, že biopsie pro léčbu není nutná.

Takže jsem mu jen podepsala papír, kde píše, že mé krevní výsledky jsou prokazatelné, že mám HCV, že biopsie není nutná a já ji odmítám.
Radislav

PříspěvekZaslal: 15.02.2015, 22:38 hod    Předmět: biops Citovat

A jak to dopadlo ? Zaplatí Ti pojišťovna léčbu i bez biopsie ?
Někde jsem četl, že od biopsie se v dnešní době už upouští, narozdíl od minulých let, protože není tak podstatná, jak si lékaři dříve mysleli. Tak jaterní testy by měly nejlépe ukázat, v jakém stavu játra jsou. Popř. ultrazvukové vyšetření může doplnit tento závěr. Ale třeba pro ten klid v duši to určitě význam má, vědět přesně, jak na tom má játra jsou
Petr
Site Admin

PříspěvekZaslal: 16.02.2015, 13:10 hod    Předmět: Re: biops Citovat

Radisav napsal:
A jak to dopadlo ? Zaplatí Ti pojišťovna léčbu i bez biopsie ?
Někde jsem četl, že od biopsie se v dnešní době už upouští, narozdíl od minulých let, protože není tak podstatná, jak si lékaři dříve mysleli. Tak jaterní testy by měly nejlépe ukázat, v jakém stavu játra jsou. Popř. ultrazvukové vyšetření může doplnit tento závěr. Ale třeba pro ten klid v duši to určitě význam má, vědět přesně, jak na tom má játra jsou

Je pravda, že se jaterní biopsie nedělá tak často, jako dříve. Na úhradu léčby od pojišťovny by to nemělo mít vliv.

Biopsie se dělá proto, aby byla informace o stavu jater. U každého postupuje nemoc jinak, a biopsie může pomoci například rozhodnout, zda je lépe začít s léčbou co nejdříve, nebo zda je možno počkat.

Existují sice jiné metody, které se snaží biopsii nahradit (většinou je to kombinace ultrazvukového vyšetření a jaterních testů prováděných rozborem krve), ale dosud je biopsie nejpřesnější metoda, jak zjistit rozsah poškození jater.

Petr
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Hepatitida C -> Hepatitida C Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.