Zpět na hlavní stránku
 Zpět na hlavní stránkuZpět na hlavní stránku   FAQFAQ    HledatHledat    Seznam uživatelůSeznam uživatelů     RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy    PřihlášeníPřihlášení 

Liečiť alebo neliečiť? (Byť či nebyť?)

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Hepatitida C -> Hepatitida C
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Alexandra

PříspěvekZaslal: 03.10.2007, 19:57 hod    Předmět: Liečiť alebo neliečiť? (Byť či nebyť?) Citovat

Pozdravujem všetkých-zdravých i tých trošku smutných...
Mojej mamke (60 rokov) zistili hep.C. Lekár ju teraz posiela na punkciu pečene, bez čoho vraj nemôže začať liečbu interferonom. Mamka je bývalá zdravotná sestra (je už cca 20 rokov na invalidnom dôchodku po mozgovej príhode-našťastie je relatívne OK, žiadne následky okrem vysokého krvného tlaku a s tým spojených komplikácií-okrem toho kopec prekonaných infekčných ochorení, silná osteoporóza atď.). Takže k chorobe: mamka si nechala čas na rozmyslenie, no ja už teraz viem, že na to vyšetrenie nechce ísť. Poraďte, čo robiť? Ako ju tam dostať... Nechcem ju do toho nútiť, je to jej život ale nám všetkým na nej záleží... Veľmi sa boji vyšetrenia i liečby. Všeobecne už teraz užíva kvantum liekov na všetky možné ochorenia a čo bude ďalej... Neviem. Neviem. Neviem. Neviem ako na to. Poraďte. Ďakujem! Alexandra
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Site Admin

PříspěvekZaslal: 04.10.2007, 10:53 hod    Předmět: Citovat

Ahoj Alexandro,
je dobře že si tvoje maminka nechala čas na rozmyšlenou. Několik dní tady nehraje žádnou roli. Nedokážu ti dát na dálku přesný návod, ale je dobré znát několik obecných věcí.

Především vyšetření: jaterní biopsie (punkce pečeně) se před léčbou provádí, ale není pro zahájení léčby nezbytná. Hlavní účel jaterní biopsie je zjistit nakolik jsou játra poškozená. Pokud je poškození jater malé, je obvykle možno počítat s tím, že nemocný může s touto nemocí žít i bez léčby ještě řadu let. Nicméně pokud není pro punkci speciální důvod, je obvykle možno zahájit léčbu i bez tohoto vyšetření.

Hepatitida C postupuje poměrně pomalu. Obvykle trvá 10-20 let, než nemocný začne pociťovat nějaké příznaky (často únava, nevolnosti, trávicí obtíže). Hodně tedy záleží na tom, jak dlouho tvá maminka touto nemocí trpí. Většinou se to dá pouze odhadnout - například pokud má nějaká vyšetření z minulosti, pokud v minulosti obdržela krevní tranfuzi a podobně.

Protože hepatitida C postupuje velmi pomalu, je skutečně na zvážení, zda léčbu v tomto věku zahájit nebo ne. Myslím že by to mělo být společné rozhodnutí tvé maminky a jejího lékaře. Léčba je sice nepříjemná, ale pokud vím, lidé v 60 letech ji podstupují a zvládají.

Moje osobní doporučení je: překonejte strach. Hepatitida C je sice ošklivá nemoc, ale dá se s ní žít a dá se i překonat. Já jsem žil s virem 30 let, podařilo se mi vyléčit, a teď jsem ve 42 letech v lepší kondici než je řada mých vrstevníků.

Držím vám palce!
Petr
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Anonymní

PříspěvekZaslal: 04.10.2007, 12:15 hod    Předmět: léčit nebo ne Citovat

Ahoj Alexandro,
všichni jí mohou poradit, ale rozhodnout se musí sama. Faktem je, že asi už HPC má dlouho. Z toho vyplývá, že šance na úplné vyléčení jsou menší, rizika značná a léčba nepříjemná, v lepším případě.
Každý, kdo se vyléčí ti doporučí léčit, každý, kdo ne konstatuje a léčba byla neúspěšná, tak že se mu jen po léčbě přitížilo, minimálně psychicky.
Kromě toho nevěřím, že do několika let nepřijdou nové léky, které budou mít jiný princip. Kromě toho nevím, kolik lidí vzdá léčbu, lékaři o tom nechtějí mluvit a já jsem to nikde nevyčetl, jasné je, že ne každý je tak odolný a má kromě viru HPC ocelové zdraví. Pokud se nezjistí, jak dlouho to má, aspoň přibližně, je to problém. Nicméně pokud jí na vyšetření chtějí vzít, je to vlastně dobrá zpráva, játra nevykazuje problémy se srážlivostí, což může ukazovat na fakt, že infikace není "příliš dlouho" Ale tady musí radit lékař. Ale samo držíme jí palce hlavně ohledně genotypu a pak správného rozhodnutí.
modry35
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Hepatitida C -> Hepatitida C Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.